İş Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali

İş Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali

İş Bankası, bireysel ve ticari bankacılık hizmetleri sunan Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasında yer almaktadır. İş Bankası, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş ve Cumhuriyet döneminin ilk milli bankası olmuştur. Anadolu Hayat Emeklilik, İş Bankası’nın iştirakleri arasında yer alan bir şirkettir. İş Bankası, iştiraki aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hizmeti vermektedir. İş Bankası BES iptali, başvuru ve diğer sorular hakkında bilgi Anadolu Hayat Emeklilik çağrı merkezi ve şubelerinden alınabilir. Bireysel emeklilik sistemi bireysel başvuru ve otomatik katılım ile gerçekleşmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi (BES), insanların aktif olarak çalıştıkları emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını korumalarını ve sürdürmelerini sağlamak amacıyla düzenli birikim ve devlet katkısı sağlayan bir tasarruf ve yatırım sistemi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde bireysel emeklilik sistemi (BES) özel bankalar, devlet bankaları, emeklilik ve sigorta şirketleri aracılığıyla yürütülmektedir. Banka ve sigorta şirketlerine bireysel başvuruda bulunarak veya çalışanların otomatik katılımı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) kaydolurlar.

45 yaşını doldurmamış SGK (4A) ve Emekli Sandığı (4C) çalışanları ile yeni çalışmaya başlayanların otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine (BES) katılmalarını sağlayan işyeri bazlı emeklilik sistemidir. çalıştıkları şirketler tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel ve işe yeni başlayanlar otomatik katılım ile katılırlar. Özel şirketlerde ise işverenin işçi başvurusunda bulunması halinde şirkette çalışan ve çalışmaya başlayacak olanlar otomatik katılım ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılırlar.

İŞ Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Avantajları Nelerdir?

  • Emeklilik durumunda %25 ek devlet katkısı, 1000 TL ek devlet katkısı ve birikimlerin %5’i verilmektedir.
  • Birikimler emeklilik yatırım fonlarına yatırılır.
  • Profesyonel portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.
  • Giriş ücreti ve idari masraflar yoktur.
  • Katkı payı ödemelerini takip etmek çok kolaydır.
  • Emeklilikte ya toptan ya da düzenli maaş verilir.
  • Anlaşmalı sağlık kuruluşlarından indirimli hizmet alınmaktadır.
  • Acil durumlarda ücretsiz ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılmaktadır.
  • Sosyal güvenlik danışmanlığı ve hayatı kolaylaştıracak diğer danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) İptali

İş Bankası, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hizmetlerini bağlı ortaklığı Anadolu Hayat Emeklilik aracılığıyla sunmaktadır. İş Bankası aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine kayıt yaptıran kişilerin iptal/cayma hakları bulunmaktadır. Otomatik katılım ile Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılan bireylerin kayıt oldukları tarihten itibaren 2 ay (60) gün iptal/cayma hakkına sahiptir. İş Bankası BES’in iptali durumunda alınan kontörler (kişiden kesilen ücretler) iade edilir.

İş Bankası BES iptali 60 gün içinde iptal zorunluluğu yoktur. Çalışanlar cayma/cayma hakkı süresi sona erdikten sonra BES’i iptal edebilir ancak yatırım getirisi üzerinden sistemde geçirilen süreye göre değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır.

İş Bankası BES’in iptali Ödenen katkı paylarından kesinti yapılmaz. BES’in iptali halinde ödenen katkı payları, varsa yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilir.

İş Bankası BES iptali için 0 850 724 55 00 telefon numarası aranır. Bu numarayı arayarak gerekli bilgilerin iletilmesi durumunda 10 iş günü Sistemdeki paranız İş Bankası hesabınıza aktarılır. Bazı durumlarda, BES iptalini takip eden ay içinde hesaptan BES ücreti tahsil edilir. Bu BES ücreti birkaç gün içinde geri ödenir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir