E-devlet Vergi Borcu Sorgulama
| | | |

E-devlet Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borçları, devletten alınan hizmetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu borçlar arasında Yüksek Öğrenim Kredi Borcu’ndan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne kadar pek çok farklı isim bulunmaktadır. Artık bireyler Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulamaBağlı oldukları vergi dairelerine gitmelerine gerek yoktur. Geliştirilen e-Devlet Kapısı sayesinde vergi borcu olup olmadığı veya ne kadar olduğu anında öğrenilebiliyor. Ayrıca e-Devlet Kapısı sistemlerinde yapılandırılan vergi borçları, taksitlendirme sistemlerine göre sıralı olarak kendini göstermektedir.

Vatandaşların borç sorgulama sistemini kullanabilmeleri için e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapmayan kişiler aşağıda verilen linke tıkladıklarında ilk olarak kimlik doğrulama ekranı ile karşılaşacaklardır. Kimlik Doğrula düğmesine basarak sistem girişi de doğrudan yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama sayfasıaçılmasını sağlar. Yeni kişilerin giriş yaptıktan sonra sayfayı kapatıp link ile tekrar açmasına gerek yoktur. Açılan yeni sayfada cari borçlar ve toplam borçlar olmak üzere iki başlık vardır.

Gelir İdaresi Vergi Borcu Sorgulama Adresi

Cari borçlar, sayfaya giriş yapıldığı anda vadesi gelen borçları gösterir. Yapılandırılmış ve vadesi geçmiş borçlar da bu alanda görüntülenir. Ancak yapılandırılan ancak henüz vadesi gelmemiş borç bilgileri toplam borçlar bölümünde yer alır. Bu alanda kullanıcılar vergi dönemlerini, taksitlerini, vadelerini, ana borçlarını, geç ödemelerini, indirimlerini, toplam borçlarını ve hangi vergi dairesine ödeme yapacaklarını zahmetsizce görebilirler. Ödenecek borçlar MTV ile ilgili ise listede araç plakaları da yer alıyor.

vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama adresi Bahsettiğimiz özelliklere sahip sayfayı https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkine tıklayarak açabilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir